17 Ocak 2018 Çarşamba

Sağlıklı Dişlerin Üç Kolay Formülü: Diş Fırçası, Diş Macunu Ve Diş İpi!

“Vücut sağlığının bir parçası olan ağız ve diş sağlığı, aynı zamanda toplum sağlığını da etkiliyor” diyen Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cem Şahin ekliyor: “Ne yazık ki ülkemizde, ağız hijyeni karnemiz kırıklarla dolu. Oysa bilinçli ve etkin bir ağız bakımı hiç de zor değil. Diş fırçası, diş ipi ve diş macununu doğru yöntemlerle uygulamayı öğrenirsek sağlıklı dişlere kolayca sahip olabiliriz.”·         DİŞ KARNEMİZ ZAYIF: Vücut genel sağlığının bir parçası olan ağız ve diş sağlığı, toplum sağlığını da etkiliyor. Ancak ne yazık ki ağız hijyeni toplumumuzun büyük bir bölümünde ihmal ediliyor.
·         BİLİNÇLİ AĞIZ BAKIMI: Ağız ve diş sağlığını idame ettirmenin en iyi yolunun bilinçli ağız bakımı olduğu unutulmamalı. Ağız bakımında esas amaç, diş ve yumuşak dokular üzerindeki eklentileri ortamdan uzaklaştırmak olmalı.
·         ETKİN DİŞ FIRÇALAMA: Fırçalama sonrası aralarda besinler kalması, doğru bir temizlik yapılamadığı anlamına geliyor. Bu nedenle ‘diş fırçalama’ alışkanlığı ifadesinden ziyade, ‘etkin diş fırçalama’ alışkanlığı ifadesini kullanmak gerekiyor.
·         SÜPÜRME HAREKETİ YAPIN: Diş hekimi farklı bir öneride bulunmadıysa, orta sertlikte bir diş fırçası ile dişetinden ağız boşluğuna doğru bir süpürme hareketi yapılmalı. Bu hareket, etkin diş fırçalamanın ilk basamağını büyük ölçüde ortaya çıkarıyor.
·         DİŞ İPİ VE ARAYÜZ FIRÇASI:  Buna ek olarak günde bir defa diş arayüzlerin diş ipi ile temizlenmesi, ağız ve diş sağlığı için tamamlayıcı bir adım oluyor.  Sabit protezi olan hastaların (kron, köprü), ortodontik tedavi görenlerin ve sıkışık diş yapısına sahip olanların; diş ipi kullanımına ilave olarak arayüz fırçaları kullanmaları öneriliyor.
·         GEREKİRSE EĞİTİM ALIN: Diş ipi ve arayüz fırçası kullanımında zorluk çekiliyorsa, diş hekimine danışılmalı ve bu uygulamalara ait görsel bir eğitim alınmalı.

HAREKETLİ PROTEZLERİ AKŞAMLARI ÇIKARTIN!

·         Hareketli protez kullanan hastalar; dişleri ya da kron ve köprüleri için mutlaka “etkin diş fırçalama” alışkanlığı edinmeli ve diş ipi, arayüz fırçaları yöntemlerini uygulamalı. Bunlara ek olarak, akşamları hareketli protezlerini mutlaka çıkartmaları ve sabaha kadar su dolu bir kapta bekletmeleri gerekiyor. Bu kabın içerisine gün aşırı temizleme tabletleri atılabiliyor. Ayrıca protezler her yemekten sonra çıkartılarak, aşındırıcı ürünler kullanmadan, akan su altında ayrı bir diş fırçası ile temizlenmeli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder